1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

środa, 07 styczeń 2015 11:38

Wola Sękowa

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wola Sękowa jest miejscowością położoną w odległości 6 km na północny zachód od Bukowska. Pierwsza wzmianka o tej wsi pojawiła się w 1493 roku.

Cerkiew greckokatolicka z 1864 roku przetrwała do 1968 roku. Ocalała za to cerkiewna dzwonnica z II połowy XIX wieku usytuowana na wzniesieniu. Blisko niej znajduje się cmentarz z kamiennymi nagrobkami z przełomu XIX i XX wieku oraz kamienne kapliczki z XIX wieku.

Rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła wybudowano w latach 1989-1993 według projektu inżyniera architekta, Janiny Czai. Obliczenia konstrukcyjne wykonał inżynier Stanisław Jankowski.

W Woli Sękowej na uwagę zasługuje kompleks dworski, który powstał w 1900 roku. Właścicielem dworskiego majątku była rodzina Wiktorów. Dzisiaj mieści się w zabudowaniach dworskich Ośrodek Jazdy Konnej "Dwór". Budynki otacza XIX-wieczny park krajobrazowy, w którym rosną kilkusetletnie jesiony, dęby, sosny kanadyjskie i brzozy.

Znaną postacią, która przyszła na świat w Woli Sękowej w 1874 roku był Adam Didur - światowej sławy śpiewak operowy i pedagog, który w 1945 roku zorganizował Operę Śląską. W 110 rocznicę urodzin artysty we wsi powstał pamiątkowy obelisk zaprojektowany przez rzeźbiarza i malarza, Mariana Czaplę. Do innych projektów pana Czapli należy zaliczyć inicjatywę i nadzór nad budową tutejszego kościoła oraz założenie kapeli ludowej "Wołanie".

W Woli Sękowej funkcjonuje dobrze rozwinięta baza wypoczynkowa, głównie są to gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty.

Anna Twardy

Opis na podstawie następującej książki:

Zuba J, W gminie Bukowsko, Krosno 2004.

Czytany 7461 razy
Więcej w tej kategorii: « Karlików Dudyńce »

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384