1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

środa, 07 styczeń 2015 11:24

Rymanów Zdrój

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rymanów Zdrój- jest to miejscowość uzdrowiskowa, dzięki odkryciu źródeł mineralnych w roku 1876. Jednak dopiero w roku 1996 została utworzona wieś Rymanów Zdrój. Uchwałę przyjęła Rada Miasta w Rymanowie. Została ona utworzona z obszarów innych wsi takich jak Deszno, Wołtuszowa i część miejscowości Posada Górna. W tamtym czasie w okolicy oprócz kilku gospodarstw nie było innych zabudowań. Fundatorem uzdrowiska był właściciel Rymanowa – Stanisław Potocki. W niedługim czasie wybudowano na tych terenach pijalnię wód, łazienki i zakład kąpielowy. Pierwszą kolonię leczniczą dla dzieci otworzono w roku 1885. W roku 1893 rzeka Tabor wylała i zalała okolice Rymanowa Zdroju. W tym czasie trwała epidemia cholery.

Obie wojny bardzo zniszczyły miejscowość. W latach 1911 i 1913 uzdrowisko nawiedziło kilka pożarów, niszcząc drewniane zabudowy. W czasie II Wojny Światowej doszczętnie spalony został tzw. Dom Zdrojowy. Odbudowa uzdrowiska rozpoczęła się po zakończeniu wojen oraz po przejęciu dóbr tego terenu przez państwo. Wybudowano sanatoria dla dzieci oraz dla osób starszych. Później powstał również wyciąg narciarski.

Rymanów Zdrój leży nad rzeką Tabor i jej dopływem Czarnym Potokiem. Miejscowość znajduje się w dolinie Taboru, pomiędzy Wzgórzami Rymanowskimi. Źródła „Celestyna”, „Tytus” i „Klaudia” wypływają prosto z piaskowcowego podłoża.

 

Jan Rąb, Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój i okolice –przewodnik. Warszawa 1974

Stefan Stefański, Sanok i Okolice- przewodnik turystyczny. Sanok1991

Janusz Michalak, Rymanów Zdrój i okolice przewodnik turystyczno-krajoznawczy . Krosno 2003

Irena Florian

Czytany 9046 razy
Więcej w tej kategorii: « Rymanów Klimkówka »

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384