1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

wtorek, 20 styczeń 2015 13:47

Nowotaniec

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowotaniec leży na północny-zachód od Bukowska. Prawdopodobnie początki osady sięgają XIV wieku. Kolonizatorami wsi byli Niemcy. Od nich też wzięła się pierwotna nazwa miejscowości: Labentacz, Lobentacz, ,Lobotanecz, Lubentancz. Wieś spolonizowała się XV wieku i od tego momentu nazwa osady brzmiała Nowotaniec.

W 1444 roku wieś uzyskała prawa miejskie i otrzymała przywilej na organizowanie cotygodniowego jarmarku. W 1533 roku król Zygmunt Stary podarował mieszkańcom Nowotańca dodatkowy dzień handlowy na św. Michała.

W 1462 roku plebania w Nowotańcu otrzymała od dziedzica rozległe grunty orne, pastwiska, sadzawkę rybną oraz dziesięcinę z pól. Wieś rozwijała się bardzo powoli.

W 1589 roku liczyła 140 mieszkańców i 18 domów.

Jeden z właścicieli Nowotańca był gorącym orędownikiem reformacji. Rzymskokatolicki kościół we wsi przekształcił na zbór kalwiński i sprowadził pastora, Jana ze Strzyżowa, który sprawował pieczę nad świątynią. Trwało to do 1613 roku, kiedy to wyklęto dziedzica. Świątynia na powrót stała się katolickim kościołem.

W 1711 roku miejscowość ucierpiała na skutek pożaru. Wydarzenie to zapoczątkowało upadek Nowotańca jako ośrodka handlowego i religijnego.

Właścicielami wsi na przełomie wieków byli: Bukowscy, Gumowscy, Jaworscy i Późniakowie.

W XVIII wieku mieszkało tutaj 419 osób i znajdowało się 93 domy i szkoła. W 1884 roku z inicjatywy proboszcza, Jana Mazankiewicza utworzono szkołę trywialną.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Nowotańcu działały skrajnie lewicowe ugrupowania (Niezależna Partia Chłopska, Komunistyczna Partia Polski).

Nowotaniec do zakończenia II wojny światowej był siedzibą gminnej administracji. Na początku XXI wieku wieś był nowoczesną i rozwijającą się miejscowością. W Nowotańcu funkcjonowała szkoła, remiza OSP, dom ludowy i pawilon usługowo-handlowy.

Na uwagę we wsi zasługuje głównie kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa oraz XIX-wieczne kapliczki z łamanego kamienia.

 

Anna Twardy

Na podstawie:

Mendelowski S. (red.), „W gminie Bukowsko”, Krosno 2004.

Czytany 2889 razy
Więcej w tej kategorii: « Zboiska

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384