1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

środa, 07 styczeń 2015 14:13

Posada Zarszyńska

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Posada Zarszyńska to wieś granicząca z Zarszynem i Długiem. W dawnych czasach stanowiła wraz z wymienionymi miejscowościami jedną całość. Posada jest miejscowością starszą od Zarszyna i swoją nazwę otrzymała po jego założeniu. Do początków XIX stulecia występowała jako "suburbium Zarszyn".

Przeprowadzone tutaj prace wykopaliskowe wykazały, że na terenie Posady istniał obronny dwór szlachecki.

W 1395 r. roku Władysław Jagiełło nadał osadę Posadę Zarszyńską i Długie Jachnikowi zwanym Dzieweczka ze Swoszowa. W latach 1810-1842 wieś była w posiadaniu rodziny Ostaszewskich, a następnie, w latach 1842-1945 rodziny Wiktorów. W 1810 roku Kazimierz Ostaszewski, były rotmistrz kawalerii narodowej, nabył Zarszyn, Posadę Zarszyńską i Długie od Stanisława hr. Siemieńskiego. Z małżeństwa z Heleną z Załęskich pozostawił Kazimierz Ostaszewski dwie córki: Franciszkę, wydaną za Ksawerego Czermińskiego i Ludwikę, żonę Franciszka Niezabitowskiego. Przed śmiercią przekazał, w 1842 roku, swe dobra wnuczce Adeli Czermińskiej, małżonce Jana Wiktora. Po Janie i Adeli Wiktorach dziedziczył Zarszyn, Posadę Zarszyńską i Długie ich syn Kazimierz Wiktor, a po nim jego syn Jan Wiktor. Po II Wojnie Światowej majątek przeszedł na Skarb Państwa. Dwór Wiktorów został zniszczony w czasie II wojny światowej. Folwark w Posadzie składał się z dworu, oranżerii oraz budynków gospodarczych: stajni, obór, stodół, spichlerzy, młyna, browaru, kuźni i czworaków, w których mieszkali pracownicy i służba.

W Posadzie Zarszyńskiej na uwagę zasługują: ścieżka rekreacyjno-przyrodnicza na terenie parku dworskiego, pomniki przyrody - trzy dęby szypułkowe, których wiek ocenia się na około 290 lat oraz inne drzewa na terenie parku: lipa drobnolistna (ok. 390 lat), jesion (340 lat), modrzew europejski (290 lat) oraz 27 dębów szypułkowych (240-390 lat).

Na podstawie:

Wojnar I., Trygar K., „W gminie Zarszyn”, Krosno.

Czytany 6560 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 styczeń 2015 14:29
Więcej w tej kategorii: « Pielnia Długie »

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384