1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

środa, 07 styczeń 2015 11:30

Puławy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Puławy- pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1572, w tym właśnie roku król Zygmunt August wydał Michałowi Odrzechowskiemu i Iwankowi przywilej lokacyjny. Dwa lata wcześniej Żyd Abraham z Rymanowa dostał pozwolenie od tego samego króla do prowadzenia kuźnicy. Przetwarzano tam surówki żelaza na stal oraz wytwarzano wyroby żeliwne. W tamtych czasach okolica ta była jednym z ośrodków hutnictwa żelaza. Od roku 1541 tereny te zwane były właśnie Hamry lub Hamzle. Obecnie na terenie dawnej kuźnicy znajduje się przysiółek Puław zwany Hamry. Wiele lat temu miejscowość dzieliła się na Puławy Górne i Dolne. Większą część mieszkańców stanowili Łemkowie, obok nich wieś zamieszkiwali Polacy, Żydzi oraz kilka rodzin Romskich.

Górne Puławy zajmowały tereny od cerkwi z 1831 roku, która obecnie już nie istnieje, na południe miejscowości. Natomiast dzisiaj Puławy Górne znajdują się na części wschodniej starych Puław Dolnych. Cerkiew, obok której znajdował się cmentarz, rozebrano około roku 1950. Natomiast cmentarz jest obecnie dalej używany.

W pobliżu miejscowości znajduje się lesisty wał Bukowicy, który w sierpniu oraz wrześniu 1944 roku stanowił miejsce kwaterunku OPP w czasie trwania akcji AK pod kryptonimem „Burza”. W czasie akcji „Wisła” z miejscowości zostali wysiedleni wszyscy mieszkańcy. Dopiero w latach 1966-1970 na nowo zasiedlone te tereny przez osoby z Zaolzia.

Obecnie miejscowość liczy około 200 mieszkańców. W miejscowości znajduje się zbór kościoła zielonoświątkowców. Puławy są miejscowością letniskową z rozbudowaną bazą noclegową w gospodarstwach agroturystycznych.

 

Jan Rąb, Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój i okolice –przewodnik. Warszawa 1974

Stefan Stefański, Sanok i Okolice- przewodnik turystyczny. Sanok1991

Janusz Michalak, Rymanów Zdrój i okolice przewodnik turystyczno-krajoznawczy . Krosno 2003

Irena Florian

Czytany 5665 razy

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384