1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

czwartek, 24 kwiecień 2014 13:03

Fauna w Dorzeczu Wisłoka: gronostaj

Napisane przez 
gronostaj gronostaj Mariusz Strusiewicz

Gronostaj (Mustela erminea) jest małym, chronionym drapieżnikiem z rodziny łasicowatych. Mieszka na obrzeżach lasu, w zaroślach, preferuje kompleksy leśnie sąsiadujące z rzekami, jeziorami i terenami podmokłymi. Długość ciała dochodzi do 30 cm. Dymorfizm płciowy wyraża się tym, że samice są dwukrotnie mniejsze od samców. Masa 0,15–0,45 kg.
Posiada czekoladowo-brązowe ubarwienie grzbietu, biały brzuch i charakterystyczną czarną końcówkę ogona. Zimą, gdy przyodziewa się w białą, zimową szatę odróżnia się od łasicy wspomnianym ubarwieniem ogona. Zimowe, gęste futro gronostaja od wieków było poszukiwanym towarem na dworach władców. Profesorowie uniwersyteccy do dnia dzisiejszego noszą podczas uroczystości się futra z gronostajów. Niesamowity efekt czarnych symetrycznie ułożonych plamek na białym tle uzyskuje się poprzez umiejętne połączenie futra gronostaja z zaakcentowaniem czarnej końcówki ogona.

Żywi się drobnymi mięczakami, owadami i kręgowcami. Gronostaje zamieszkujące tereny nadwodne bardzo często polują na piżmaki. W zimie czasem atakuje też zwierzęta większe od siebie np. zające. Prowadzi nocny tryb życia. Potrafi pokonywać w poszukiwaniu pokarmu 9 km w ciągu dnia. Terytorium znaczy odchodami.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl

 GRONOSTAJ(Mustela erminea) M.Strusiewicz 8579

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384