1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

czwartek, 24 kwiecień 2014 12:55

Fauna w Dorzeczu Wisłoka: listkowiec cytrynek

Napisane przez 
listkowiec cytrynek listkowiec cytrynek Piotr Kutiak

Listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) zwany również latolistkiem cytrynkiem jest prawdziwym bieszczadzkim zwiastunem wiosny. Można go spotkać w ogrodach, parkach, na polanach i obrzeżach lasów w pierwszych dniach marca a nawet w lutym (przy dodatniej temperaturze). Zimuje w dziuplach, szczelinach skalnych i opadłych liściach, stąd jego nazwa rodzajowa. Nazwa gatunkowa omawianego gatunku wywodzi się od cytrynowego zapachu jaki wydzielają jego skrzydła.

100 1360

Pospolity na terenie całych Bieszczadów. U listkowa bardzo łatwo można odróżnić płeć: skrzydła samców są cytrynowożółte, samic zielonkawobiałe. Rozpiętość skrzydeł z charakterystycznymi pomarańczowymi plamkami wynosi 48-55 mm. Larwy żerują na szakłaku lub kruszynie. Są smukłe, zielone z jasnymi paskami wzdłuż boków ciała. Rozwijają się zależnie od otaczających je warunków, od 3 do 7 tygodni. Wygryzają otwory w liściach, a następnie zjadają całą blaszkę. Larwa pięciokrotnie przechodzi przez proces linienia, powiększając cyklicznie swoje rozmiary. Po przepoczwarzeniu w lipcu na świat przychodzą motyle, które jesienią ukrywają się w opadłych liściach.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl

 DSC09996

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384