1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

czwartek, 24 kwiecień 2014 12:54

Fauna w Dorzeczu Wisłoka: paź żeglarz

Napisane przez 
paź żeglarz paź żeglarz

Paź żeglarz (Papilio podalirius) jest jednym z najładniejszych polskich motyli. Reprezentuje rodzinę paziowatych. W Polsce należy do rzadkości. Występuje w południowej i środkowej części Polski. Od swojego krewniaka, pazia królowej, odróżnia się jaśniejszymi skrzydłami. Są one żółte z czarnymi, klinowato zwężającymi się pręgami. Ich rozpiętość dochodzi do 75 mm. Tylna para skrzydeł ozdobiona jest wypustkami, na których brzegu znajduje się czerwono-czarna plamka.

DSC05897
Gąsienice pazia żeglarza żerują głównie na krzewach i drzewach owocowych, m.in. na śliwach i jabłoniach, a także tarninie i głogu. Jest gatunkiem wymierającym z powodu wycinania żywopłotów oraz stosowania chemicznych środków do zwalczania owadów. Jest motylem chronionym. W Bieszczadach jest wiele miejsc gdzie można natknąć się na pazia żeglarza, praktycznie spotyka się go w wielu miejscach w dolinie Sanu i Osławy. Zdjęcia omawianego motyla pochodzą z parki miejskiego oraz z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

 DSC05900

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384