1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

Tablica Noblisty w Rymanowie

Napisane przez 
Tablica Noblisty Tablica Noblisty Maciej Dufrat

W Rymanowie 29 lipca 1898 roku urodził się przyszły noblista, Izydor Izaak Rabi. Jego ojcem był Dawid Rabi, zaś matka Janet pochodziła z domu Teig. Gdy Izydor miał roczek wraz z rodzicami wyemigrował do Nowego Jorku. W wieku sześciu lat Izydor rozpoczął naukę w szkołach Manhattanu i Brooklyn. W 1919 roku zdobył stopień bakałarza chemii w Cornell University Nowy Jork. Po trzech latach rozpoczął studia w Cornell University i kontynuował w Columbia University. W wieku 29 lat uzyskał stopień doktora z fizyki za pracę na temat magnetycznych właściwości kryształów, po czym wyjechał na dwa lata do Europy. Po powrocie do Stanów w 1937 roku zdobył tytuł profesora.

Izydor interesował się głównie fizyką i strukturą materii. Fizyka dla Rabiego była najbardziej znaczącą dziedziną nauki. W 1940 roku objął funkcję dyrektora Instytutu Promieniowania przy Massachusettes Instytut of Technology. Jego praca wpłynęła na przyśpieszenie powstania wyposażenia wojsk alianckich w urządzenia radarowe oraz wyprodukowanie amerykańskiej bomby atomowej. Izydor pracował również przy systemach szybkiego wykrywania. Na własne oczy widział pierwszą eksplozję jądrową 6 czerwca 1945 roku. Po wojnie został dziekanem wydziału fizyki w Columbia University. Zajmował się zagadnieniami fizyki jądrowej, mechaniki kwantowej oraz magnetyzmu. Za osiągnięcia w dziedzinie badań magnetycznych własności jąder atomów otrzymał w 1944 roku Nagrodę Nobla. Rabi potwierdził, że element składowy jądra atomowego, proton wytwarza słabe pole magnetyczne przez swój ruch wirowy (spin). Jego badania ułatwiły dokonanie precyzyjnych pomiarów, których wyniki są wykorzystywane w systemach naprowadzania rakiet i kierowania satelitami. Za swoje osiągnięcia otrzymał doktorat honorowy na kilku prestiżowych amerykańskich uniwersytetach. Był członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie, Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Całe swoje życie noblista poświęcił badaniom nad pokojowym wykorzystywaniem wiedzy o atomie. Prof. Izydor Rabi założył Centrum Badań Nuklearnych w Genewie.

Ożenił się w 1926 roku z Helen Newmark. Mieli dwie córki. W 1971 roku odwiedził Rymanów. Zmarł w wieku 90 lat po ciężkiej i długiej chorobie. Noblistę upamiętnia tablica na synagodze w Rymanowie.

 

Na podstawie:

Staruszkiewicz A., „Rocznik Rymanowa Zdroju”, tom II, 1997

 

 

Kategoria: Dorzecze Wisłoka
Więcej w tej kategorii: « Piaskowiec z Wyspiańskim

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384