1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

wtorek, 17 luty 2015 12:48

Kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP w Króliku Polskim

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wnętrze kościoła w Króliku Polskim Wnętrze kościoła w Króliku Polskim Maciej Dufrat

Kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP i św. Wacława w Króliku Polskim wybudowano w 1751 lub 1754 roku. Świątynię ufundował biskup przemyski, Wacław Hieronim Sierakowski. Konsekrowano ją w 1756 roku.

 

Drewniany kościół ma konstrukcję zrębową, jest orientowany, oszalowany gontem i posiada wieżę o konstrukcji słupowej.

Prezbiterium świątyni postawiono na planie kwadratu. Zamyka się ono trójbocznie. Od północy łączy się z murowaną zakrystią na planie prostokąta, która powstała w 1647 roku.

Nawa kościoła jest prostokątna, szersza i wyższa od prezbiterium. Od zachodu łączy się z czworoboczną wieżą z babińcem w przyziemiu. Wnętrze ma sufity z fasetą, tylko zakrystia posiada sklepienie żaglaste. Tęcza zamyka się łukiem spłaszczonym. Na jej belce widnieje krucyfiks i rzeźba Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty z I połowy XIX wieku. Chór muzyczny wspiera się na dwóch słupach. Jego parapet wysuwa się pośrodku. Na nim widnieje data 1867 i nazwisko organisty: Michał Józef Sewicz.

Okna świątyni są prostokątne, zamknięte łukiem segmentowym. Okna chóru dodatkowo mają kraty.

Dachy świątyni są pokryte blachą. Nad nawą znajduje się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, z latarnią nakrytą sześciobocznym hełmem.

Wieża kościoła zbudowana jest na planie kwadratu. Ma jedną kondygnację, lekko pochyłe ściany i jest niska.

Późnobarokowy ołtarz główny świątyni pochodzi z 1771 roku. Jest dwukondygnacjowy. Dolna kondygnacja ma sześć kolumn, które dźwigają belkowanie z półkoliście wygiętym gzymsem, natomiast górna ma cztery kolumny i obie są ujęte uchami z akantu. W głównym polu można zobaczyć obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1636 roku, Petrus Raphael Burnathowicz malarza z Brzozowa oraz na zasuwie św. Józefa. W drugie kondygnacji obraz św. Wacława, na bramkach rzeźby świętych Piotr i Pawła z XIX wieku.

W przedsionku znajdują się dwa retabula ołtarzowe. Pierwsze jest barokowe z XVIII wieku i posiada bogatą dekorację snycerską, w zwieńczeniu ikona Chrystusa Zmartwychwstałego. Drugie jest rokokowe z końca XVIII wieku, w jego głównym polu znajduje się ikona Narodzenia N.P. Marii.

Ambona pochodzi z 1759 roku. Jej korpus jest okrągły, wsparty na słupie. Zdobią go woluty, baldachim z lambrekinem i trzema wolutami w zwieńczeniu. W zaplecku wisi obraz św. Jana Nepomucena.

W kościele można zobaczyć prospekt organowy ufundowany przez Wacława Hieronima Sierakowskiego z 1756 roku, późnobarokową kamienną chrzcielnicę z ok. 1720 roku, o kształcie kielicha; kamienną kropielnicę w kształcie kielicha z 1784 roku, klasycystyczny konfesjonał z I połowy XIX wieku, zakrystyjną szafę z I połowy XIX wieku, feretron z I połowy XIX wieku z dwustronnym obrazem: Św. Rodziny oraz Matki Boskiej Różańcowej ze świętymi Dominikiem i Katarzyną Sienieńską; dwa późnobarokowe krucyfiksy z XVII i XVIII wieku, sześć lichtarzy drewnianych z I połowy XIX wieku, białe ornaty (jeden z kolumną z tkanin z II połowy XVIII wieku, drugi z haftem łańcuszkowym przeaplikowanym z końca XVIII wieku) oraz czerwony ornat z tkaniny z XIX wieku.

Budowla znacznie ucierpiała w czasie działań wojennych II wojny światowej. Została wyremontowana w 1950 roku. Kościół znajduje się na wzniesieniu, nad rzeką Tabor. Otaczają go dęby i jesiony. W pobliżu znajduje się XIX-wieczny nagrobek i grota Matki Boskiej z Lourdes. U podnóża skarpy stoi pomnik ku czci ofiar II wojny światowej.

 

Anna Twardy

Na podstawie:

Michniewscy M. i A., Duda M., Wypych S., „Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia”, Pruszków 2001;

Śnieżyńska-Stolotowa E., Stolot F., „Katalog Zabytków Sztuki. Krosno, Dukla i okolice”, Warszawa 1977.

 

 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 marzec 2015 07:32

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384