1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

wtorek, 17 luty 2015 12:38

Kościółek pod wezwaniem Św. Krzyża w Klimkówce

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kościółek w Klimkówce Kościółek w Klimkówce Maciej Dufrat

Kościółek pod wezwaniem Św. Krzyża w Klimkówce zbudowano w 1868 roku. Prace renowacyjne przeprowadzono w 1983 roku. Dach pokryto blachą.

 

Drewniana świątynia ma konstrukcję zrębową i jest oszalowana gontem. To budowla jednoprzestrzenna, zbudowana na planie prostokąta, zamykająca się trójbocznie. Dach jest dwuspadowy z wieżyczką na sygnaturkę, nad kruchtą – pulpitowy.

Prezbiterium świątyni jest zwrócone na południe. Od północy znajduje się oszalowana deskami kruchta, którą dostawiono około 1890 roku.

Sufit kościółka ma fasetę, ściany dzielą się pilastrami. Wewnątrz świątyni można zobaczyć ołtarz główny z 1869 roku z rzeźbami. W centrum znajduje się krucyfiks z czwartej ćwierci XVII wieku oraz rzeźby ludowe z XIX wieku: Matka Boska i św. Jan Ewangelista. W zwieńczeniu umieszczono płaskorzeźbę Boga Ojca. Prospekt organowy pochodzi z 1869 roku, zaś szklany świecznik z XVIII wieku.

Strop z fasetą przedstawia niebo pokryte gwiazdami. Witraże z XX wieku ukazują św. Teresę i Matkę Boską Częstochowską. Na ścianie można zobaczyć obraz przedstawiający legendarne odnalezienie krzyża.

Przed kościółkiem stoi kamienna kropielnica w kształcie czary na cokole z 1878 roku.

W tej niewielkiej świątyni odbywają się uroczystości odpustowe: w dniu 3 maja w święto Znalezienia Krzyża Świętego oraz w dniu 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Istnieje legenda mówiąca o tym, że kościółek stoi w miejscu, gdzie miejscowy rolnik wyorał figurę Chrystusa Ukrzyżowanego. Na widok podobizny Zbawiciela uklękły woły ciągnące pług oraz chłop i jego córka. Początkowo krzyż powieszono na pobliskim drzewie. Gdy zaczęły zdarzać się cuda przy nim, postanowiono wybudować świątynię.

 

Anna Twardy

Na podstawie:

Śnieżyńska-Stolotowa E., Stolot F., „Katalog Zabytków Sztuki. Krosno, Dukla i okolice”, Warszawa 1977;

Michniewscy M. i A., Duda M., Wypych S., „Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia”, Pruszków 2001.

 

 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 marzec 2015 09:14

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384