1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

wtorek, 17 luty 2015 12:21

Kościół św. Michała Archanioła w Klimkówce

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Klimkówce wybudowano w 1854 roku. Konsekrowano go w 1869 roku. Budowniczym świątyni był miejscowy majster ciesielski, Florian Wais. Kościół stoi na cmentarzu grzebalnym, który otaczał mur z dzikiego kamienia z bramką od zachodu.

Do budowli w 1876 roku dobudowano zakrystię, zaś w 1906 roku poszerzono wieżę. Prace remontowe przeprowadzono po I wojnie światowej, w czasie której kościół ucierpiał.

W 1999 roku świątynia przeszła ponowną renowację. Wymieniono podmurówkę i szalunek gontowy, a także murowaną zakrystię zastąpiono drewnianą.

Prezbiterium kościoła jest zwrócone na południe. Zbudowano je na planie prostokąta. Zamyka się trójbocznie. Razem z nawą ma konstrukcję zrębową, zaś wieża – słupową. Nawa jest trójprzęsłowa, szersza, prostokątna. Rozczłonkowują ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przyścienne słupy, między którymi wewnątrz są prostokątne wnęki o ściętych narożnikach. W prezbiterium strop jest płaski, w nawie – z listwami wspartymi na słupach przyściennych, zaś w zakrystii – sklepienie kolebkowe na czterech gurtach. Zakrystia świątyni niegdyś znajdowała się za ołtarzem głównym, ale obecnie łączy się z prezbiterium od wschodu. Przy prezbiterium znajduje się także kruchta. Chór muzyczny ma prosty parapet i wspiera się na dwóch słupach. Wieża jest czworoboczna, z dwoma kondygnacjami. Dolną kondygnację oszalowano deskami, górną – blachą. Dach kościoła jest dwukalenicowy. Ściany są oszalowane gontem. Okna są ośmioboczne.

Wnętrze świątyni zdobi secesyjna polichromia stworzona przez malarza z Lwowa, Tadeusza Popiela. Przedstawia kwiaty, które przeplatają się ze skrzydłami aniołów.

Wyposażenie kościoła zostało wzięte ze starszej świątyni. W środku można zobaczyć późnobarokowy główny ołtarz, dwa boczne ołtarze i chrzcielnicę z około 1700 roku. Ołtarz główny odnawiano w 1876 i 1926 roku. Jest jednokondygnacjowy, ma zwieńczenie, z dwiema parami kolumn na wysokich cokołach, które dźwigają belkowanie z wygiętym półkoliście gzymsem. Mają ażurowe ucha z akantu i rzeźby świętych Piotra i Pawła oraz dwa aniołki w zwieńczeniu. W środkowym polu głównego ołtarza umieszczono obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z XVIII wieku. Na lewej zasuwie rokokowy św. Józef z Dzieciątkiem z 1779 roku. W zwieńczeniu w medalionach św. Michał Archanioł z XIX wieku, z boków święci Wawrzyniec i Walenty. Obrotowe rokokowe tabernakulum pochodzi z II połowy XVIII wieku. W lewym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Różańcowej autorstwa Jana Zwolińskiego z 1859 roku, który ufundował Floriana Waisa. W jego zwieńczeniu można dostrzec św. Andrzeja Bobolę. Tabernakulum ołtarza zdobi dekoracja snycerska. Z kolei prawy ołtarz wieńczy św. Stanisław Kostka. Dwie mensy ołtarzowe z płaskorzeźbionymi sercami i kwiatami pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. Późnobarokowa drewniana chrzcielnica ma kształt puszki, z nowszą pokrywą zwieńczoną grupą Chrztu Chrystusa.

W kościele można zobaczyć dwa późnobarokowe feretrony z I połowy XVIII wieku, szesnaście stacji Męki Pańskiej namalowanych przez malarza krośnieńskiego, Papużyńskiego w 1821 roku; obrazy: rokokowy św. Mikołaja z II połowy XVIII wieku, dwustronny Zwiastowanie i Zdjęcie z krzyża z 1872 roku, namalowany przez Pawła Bogdańskiego z Jaślisk; rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego z końca XVIII wieku, kielich z II połowy XVIII wieku, pacyfikał cynowy z I połowy XIX wieku, dziesięć lichtarzy rokokowych z II połowy XVIII wieku; ornaty: zielony z motywami kwiatów ułożonych w kształt kandelabru z XVIII wieku, różowy z kolumną z pasa polskiego, srebrnolitego z początku XIX wieku; parę zabytkowych ksiąg i sześć ksiąg parafialnych od 1744 roku.

W 1995 roku historyk sztuki z Krosna, Piotr Łopatkiewicz odkrył na zachodniej ścianie kościoła wizerunek Matki Bożej Apokaliptycznej koronowanej przez dwa anioły. Obraz, który jest okazem późnogotyckiego malarstwa tablicowego z początku XVI wieku, wielokrotnie przemalowywano. Prawdopodobnie stanowił on główną część tryptyku.

Wyposażenie kościoła ufundowali dawni właściciele wsi, rodzina Bobolów.

 

Anna Twardy

Na podstawie:

Michniewscy M. i A., Duda M., Wypych S., „Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia”, Pruszków 2001;

Śnieżyńska-Stolotowa E., Stolot F., „Katalog Zabytków Sztuki. Krosno, Dukla i okolice”, Warszawa 1977.

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384