1 2 3 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Miejscowości

Wiadomości

piątek, 23 styczeń 2015 11:28

Cmentarz rzymskokatolicki w Besku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Brama cmentarna w Besku Brama cmentarna w Besku Maciej Dufrat

Rzymskokatolicki cmentarz w Besku jest położony na wschód od kościoła. Liczy ponad dwieście lat. Cmentarz założono po wybudowaniu nowego kościoła w 1755 roku i usytuowano w miejscu, gdzie w latach późniejszych wybudowano dzwonnicę. Wcześniejszy cmentarz znajdował się na Kościelisku. Na obecne miejsce przeniósł go proboszcz parafii ks. Szymon Urbański na początku XIX wieku. Cmentarz otacza murek, który był wielokrotnie remontowany i naprawiany.

 

Na cmentarz prowadzi murowana i otynkowana brama cmentarna o dwóch kondygnacjach z 1889 roku. W górnej części we wnękach umieszczono rzeźby Matki Boskiej i Chrystusa Frasobliwego. W tym samym roku obszar cmentarza został zwiększony o 0,5 morgi przez proboszcza, ks. Franciszka Stankiewicza. Kolejny proboszcz, ks. Andrzej Witko ponownie poszerzył cmentarz w 1944 roku.

Zarysowuje się podział cmentarza na dwie części. Starszą z nagrobkami z XIX wieku i młodszą z XX wieku. Najstarsze nagrobki, które można napotkać na cmentarzu pochodzą z 1852 i 1855-56 roku. Należy do nich m.in. obelisk o kształcie kamiennej kolumny, zakończony żelaznym krzyżem oraz późnoklasycystyczny nagrobek z rzeźbą kobiety wspartej na kolumnie. Co roku przed obeliskiem odbywają się uroczystości Dnia Niepodległości.

W I połowie XIX wieku ks. proboszcz Aleksander Kwiatkowski wybudował na cmentarzu drewnianą kostnicę.

Na cmentarzu w Besku znajduje się ponad 1500 nagrobków i mogił. W lipcu 2010 roku nieznany wandal uszkodził 9 nagrobków z figurą Matki Bożej. Na cmentarzu spoczywają bescy proboszczowie: ks. Ludwik Flaiszman, ks. Stanisław Knap, ks. Andrzej Witko, ks. Jan Mikosz; siostra Lucyna (felicjanka), właściciele Beska z połowy XIX wieku – Józef i Aniela Kłopotowscy, generał Gustaw Truskolaski; córka ostatniego dzierżawcy beskiego majątku, Teresa Myczkowska; zarządca majątku Wiktorów w Zarszynie, Jan Męski; wójt i poseł do parlamentu austriackiego, Bartłomiej Fidler; kierownik szkoły w Besku z końca XIX wieku, Piotr Świątkiewicz; nauczycielka i więźniarka radzieckich łagrów, Bronisława Krzywoszańska z Gieradów i wiele innych osób zasłużonych dla miejscowości.

 

 

Anna Twardy

Na podstawie:

Brzozowski Z., „Besko – gmina trzech granic”, Besko 2011,

Gajewski B., „Besko – wieś nad Wisłokiem”, Rzeszów 1996.

 

 

 

>

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 marzec 2015 07:35

Artykuły

Atrakcje w Dorzeczu Wisłoka

Ciekawe miejsca w Dorzeczu Wisłoka

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki turystyczne w Dorzeczu Wisłoka

Szlaki rowerowe w Dorzeczu Wisłoka

Zabytki w Dorzeczu Wisłoka

Fauna w Dorzeczu Wisłoka

Flora w Dorzeczu Wisłoka

Filmy VIDEO HD

 

Kontakt

Beskidzki Portal Turystyczny wdorzeczuwisloka.pl Redaktor Naczelny Maciej Dufrat 502 920 384
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384